Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej
A A A

W bieżącym roku przypada 200 rocznica śmierci bohatera polskiego i amerykańskiego – Tadeusza Kościuszki. Wybitny oficer wykształcony z sławnej Szkole Rycerskiej brał udział wojnach kluczowych dla obu narodów: w wojnie Rzeczypospolitej z Rosją w obronie Konstytucji 3 maja oraz w amerykańskiej wojnie o niepodległość. Za ofiarną służbę został odznaczony orderem Virtuti Militari w kraju i Orderem Cyncynata w USA. Szczytowym okresem jego popularności była insurekcja 1794 roku zwana od nazwiska naczelnika kościuszkowską. Bohater wojenny legitymował się dodatkowo światłymi jak na tamte czasy poglądami, gdyż krytykował system niewolniczy oraz nierówności społeczne wynikające ze stosunków feudalnych.

Z okazji okrągłej rocznicy śmierci Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2017 rokiem m.in. Tadeusza Kościuszki.

W Akademickim Liceum Ogólnokształcącym PSW postanowiliśmy także uczcić Kościuszkę organizując poświęcony mu wewnątrzszkolny konkurs historyczny. Aby było ciekawiej miał on formułę popularnego teleturnieju „Jeden z dziesięciu”. W naszym przypadku powinien się nazywać „Jeden z sześciu”, gdyż do rywalizacji przystąpiło sześcioro uczniów.

W trzecim, ostatnim etapie finałowym znaleźli się: Paulina Hawryluk, Aleksandra Małek i Piotr Dymowski. Zwycięzcą został uczeń klasy III a - Piotr Dymowski.

Serdecznie gratulujemy!

Tekst: Paweł Pakuła, zdjęcia: Katarzyna Sankowska