Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej
A A A

Dziś rozpoczynają się trzydniowe obchody Święta 34. Pułku Piechoty, który w okresie międzywojennym stacjonował w Białej Podlaskiej. Walczył o granice Rzeczypospolitej w pierwszych latach jej istnienia, w czasie pokoju włączał się w działania społeczne, gospodarcze i kulturalne miasta a we wrześniu 1939 bronił kraju przed agresją niemiecką. Tegoroczne święto pokrywa się z 100. rocznicą zakończenia wojny polsko-bolszewickiej (1921-2021).

Akademickie Liceum Ogólnokształcące PSW jest opiekunem repliki sztandaru 34. Pułku Piechoty. Poczet sztandarowy uczestniczy we wszelkich miejskich uroczystościach patriotycznych. W tym roku udział w święcie jest ograniczony z powodu pandemii, zapraszamy jednak do udziału, zwłaszcza w wydarzeniach online: konferencji naukowej relacjonowanej na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz zwiedzania wystawy w Muzeum Południowego Podlasia i obejrzenia filmu o historii Pułku.

Pełen harmonogram obchodów zamieszczamy poniżej.

Poczet sztandarowy naszego liceum z repliką sztandaru 34. Pułku Piechoty podczas niedzielnych obchodów Święta 34. Pułku Piechoty
i 100. rocznicy zakończenia wojny polsko-bolszewickiej.

Uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego PSW z repliką sztandaru 34. Pułku Piechoty podczas uroczystości w latach poprzednich.

Podoficerowie 34. PP w Białej Podlaskiej (1929). Zdjęcie: Bialska Biblioteka Cyfrowa.

[FILM O HISTORII 34. PUŁKU PIECHOTY]